Zadanie

Zadaním tejto šifry je spreadsheet. Môžete si buď spraviť jeho kópiu a tú použiť pri riešení online, alebo si ho stiahnuť a riešiť offline vo svojom tabuľkovom procesore.

Diskusia

Diskusia je uzatvorená a nie je možné vkladať nové príspevky.

Sváťa (Ferne Sterne)

19. jún 2021 11:33

"... keď len niekam vykopírujete texty, je ľahké túto informáciu stratiť ..."

Podepisujeme v plném rozsahu :-D.

Sup 1 (Svorka Supov)

15. jún 2021 8:37

My sme si to tu troška prekomplikovali, texty sme našli aj tučné písmená, aj prešmyčky sme dali. Potom sme sa ale snažili hľadať asociácie s tými prešmyčkami, najskôr umelecké diela (Dáma s hranostajom) fakt je, že veľa ďalších, čo by dávali zmysel sme doteraz nenašli, modrá veľryba nás tiež zaviedla k samovražednej hre, red panda a.k.a. firefox k ikonkám počítačových aplikácií, potom sme sa snažili pomenovávať spomínané zvieratá aj latinskými názvami a hľadať tajničku v nich.

@Petr "perfektní shoda" v dobrých radách pre šifrovanie mám napísané aj tieto dve:

buďte podozrievaví - podivné náhody často nie sú len náhody
nebuďte paranoidní - podivné náhody sú často iba náhody :-)

Petr (Korytnačonohí)

14. jún 2021 21:37

Takže perfektní shoda s barvami v písni Farby od Elánu skutečně je čistě náhodná!
Náhodná shoda na šifrovačce, já padnu :)

Veva (Timkove kocky)

14. jún 2021 13:51

Pekná úloha. Najprv som našla zelenú žabu, potom sme zistili že je na tráve, potom hnedého medveďa a čiernu mambu v noci a až potom mi došlo že ahááááá to preto tie písmenká na prvý pohľad nebolo vidno, lebo čiarnu mambu v noci na čiernom obdĺžniku nevidieť! Zrazu to všetko dáva zmysel a svet je krásny :-D Ďakujem za možnosť zažiť tento pocit :-)

mišof (Organizátor)

13. jún 2021 12:08

Alebo, ako vraví manuál Tmou, "Do průšvihu nás nikdy nedostane to, co nevíme. Dostane nás tam to, co víme příliš jistě a ono to tak prostě není."
Vy ste spravili predpoklad, že sa tá šifra dá/má riešiť iba tým, že na ňu pozeráš. To ale nik nikde nikdy netvrdil. (A ako už Škrečok napísal, zadanie ti kurzívou odporúča urobiť niečo iné ako to, čo ste spravili vy.)

Škrečok (Organizátor)

13. jún 2021 9:03

Áno, v tom riadku to nevidno ;)

File -> Make a copy ("Môžete si buď spraviť jeho kópiu a tú použiť pri riešení online, alebo si ho stiahnuť a riešiť offline vo svojom tabuľkovom procesore.") a potom si už nastavíš písmo/pozadie buniek aké len chceš.

Bingo (Tykadla)

13. jún 2021 8:31

@mišof: Čtu to, co je v řádku fx a ten bude zřejmě neformátovaný. Jak změnit barvu písma přímo v buňce, netuším, žádnou takovou možnost nikde nevidím.

Dusan (TrePe tím)

12. jún 2021 22:18

*Firefox

Dusan (TrePe tím)

12. jún 2021 22:18

Tak tu sme poriadne zabludili. Sheet sme si neskopirovali a teda bold sme nevideli. Ale zato sme zistili, ze "cervena panda v ohni" by mohol byt Firexo a "modra velryba v mori" sedi na Docker...

mišof (Organizátor)

12. jún 2021 21:22

@Bingo, to máš asi len ty nejaký zmršený font. Nám to pri všetkých testoch fungujovalo - keď len zoberiem oficiálne zadanie a priamo v Google Sheets zmením všetkému farbu písma napr. na fialovú, tak tam tie tučné písmená vidieť.

Bingo (Tykadla)

12. jún 2021 21:10

Docela hnusné, že v originálním spreadsheetu nejsou vidět tučná písmena. Když to nikdo z týmu nestáhne, tak může čučet do alelujá a nemá šanci nic vymyslet.