Zadanie tejto šifry nájdete na externej stránke.
heslo: POKLAD
Niekoľko viet nejakého „postupu“ nad čiarou, pod čiarou je nejaká veta, čo treba skúsiť. Toto (zatiaľ) veľmi zmysel nedáva. Možno ste niektorí skúsili odovzdať ako riešenie „rámus“ a nič. A možno ste v niektorých tímoch zistili, že rôzni členovia tímu vidia iné zadania. Kľúčovým krokom je teda pochopenie, že to, čo vidíte, nie je kompletné zadanie.
Ku kľúčovému kroku pomôže aj to, že zadanie zjavne chce byť nejakým spôsobom interaktívne - ak by sme chceli len obyčajný text, mohol byť rovno na našej stránke, že? Ale obnovenie stránky nepomáha, zadanie vyzerá furt rovnako a na nič v ňom sa nedá klikať.
Čo to ale tak skúsiť podľa tej vety pod čiarou? Tam sme skryli asociácie na rôzne najčastejšie používané prehliadače:
Z týchto viet ste samozrejme videli iba jednu: takú, v ktorom nasledujúcom prehliadači si máte otvoriť zadanie šifry. Jednotlivé prehliadače na seba reťazovo ukazujú: Firefox → Safari → Edge → Internet Explorer → Chrome → Opera → Firefox. Postup v Opere začína slovami „Na začiatok zober toho...“, v Chrome končí ako „hotovo“. V Opere bude teda postup začínať, v Chrome končiť. To mimochodom potvrdzuje aj to, že v iných prehliadačoch ako týchto šiestich (pozdravujeme tých, čo skúsili curl alebo wget aj s jeho vlastným user agent stringom) zadanie odkazuje práve na Operu.
Kompletný postup riešenia je nasledovný:
Na začiatok zober toho, ktorý chýba do skupiny z nemeckého mesta: pes, mačka, kohút, ?
somár
Vymeň druhé písmenko za U.
sumár
Prečítaj odzadu.
rámus
Zober jeho najčastejšie používané slovenské synonymum.
hluk
Odstráň prvé písmeno.
luk
Čo k nemu nutne patrí?
šíp
Urob z toho rastlinu.
šípka (ruža šípová)
Z jej rodu urob ženské meno.
Ružena
Kto má meniny 36 dní po nej? (domácky)
Vierka
Vymeň začiatočné písmeno a dostaneš niečo s dvojbodkou.
mierka
Čoho?
mapy
Ako sa to volá, ak sú zviazané dokopy?
atlas
Zober odzadu prvé 4 písmená a prelož to z angličtiny do slovenčiny.
salt → soľ
Zober to, čo je pod tým.
(soľ nad) zlato
Zober to, čo je o schodík nižšie.
striebro (na stupni víťazov)
Pridaj k tomu vodnú plochu.
Strieborné jazero
Čo je na ňom?
poklad
Hotovo.
K této šifře jsme se dostali až na konci týdne, kdy už na luštění nebyl čas, takže jsme nakonec nebrali ani nápovědu (kterou jsme využili jinde), ale i tak... Silně znevýhodňuje týmy, kde si to všichni otevřou ve stejném prohlížeči - což vzhledem k 80% zastoupení chrome je mnohem pravděpodobnější než to, že se to nestane. Takže bych uvítala mnohem jasnější hint na jiný prohlížeč než "vysoký hlas", neb vysokým hlasem se může zpívat i různě jinde (ve sboru, v kapele, v kostele, na koncertě, v ZUŠce, ...) a naopak v opeře se zdaleka nezpívá jen vysokým hlasem. Oproti tomu hint s ohromený-ochromený mi přijde teda mnohem návodnější.
Zajímavá šifra :) Přijde mi super jak online šifrovačky dávají vzniknout zcela novým a originálním principům, které v terénu fungovat prostě nemůžou :)
> zlato
> Zober to, čo je o schodík nižšie.
> striebro (na stupni víťazov)
alebo o schodík nižšie v Mendelejevovej tabuľke ;)
K polievke som sa dostal tiež. A pod soľou je aj chodník a o schodík nižšie vozovka.
To bola zábava :)
Tato se mi moc líbila, i když padla až s nápovědou. Do té doby jsme zkoušeli "zpívat vysokým hlasem" tak, že jsme měnili v URL na různé .mp3 nebo /sopran apod. A než jsme kápli na autorské řešení, tak jsme měli
- co je pod solí?
- jídlo
- a ještě pod ním?
- talíř
- přidej vodní plochu
- polévka
- co je na ní?
- krutón
:)
Super šifra! :)
My sme to dali krásne rýchlo, lebo sme to piati naraz otvorili a nemali sme rovnaký text... jedna členka bola mocne vybozkávaná (pred šifrovačkou sme sa otestovali, nebojte ;) ) za to, že ako jediná nemala Chrome... lebo inak netuším, či by sme na to niekedy prišli :)
Dobrá odpoveď, beriem. :) A aj to, že v tejto konkrétnej šifre sa nepíše "interagujte len ručne, nepoužívajte nijakú formu automatizácie" ako obvykle, asi nebude náhoda.
Hm, či to je fér? Mne príde, že úplne v pohode. Veľa šifier má nejaký level "neférovosti". Niekde môžu mať výhodu obyvatelia Čičmian, niekde inde rodičia malých detí či seriáloví závisláci - a tu zrovna tí, čo vedia narábať s user agent stringom. Hlavne, že tá cesta pre tých ostatných nie je totálne zarúbaná. Nainštalovať pár prehliadačov poprípade nájsť nejaký online simulátor je snáď pre každého tak do štvrťhodinky (keď už vie čo chce).
Zaujímalo by ma, koľko tímov všetky tie prehliadače aj inštalovalo. Informatici majú výhodu (či už s konzolovými príkazmi alebo keď poznajú v Chrome nástrojoch pohodlné More Tools→Network conditions→User agent vyberátko). Neviem či som s tým úplne spokojný, asi to nie je totálne fér, ale nech. Zato zvyšok bol úplne pekný, tie asociácie boli super.